10 tipov, čo sa oplatí vidieť v Martine

Článok z Martina nesmie chýbať na našom blogu, keďže je to Jakubove rodné mesto. Trávime tu nejaký ten víkend do mesiaca, a teda sme sa rozhodli, že vám prinesieme článok, kde vám ukážeme 10 tipov, čo sa oplatí vidieť v Martine, plus nejaké tipy kam za dobrým jedlom.
.
Ako sa pohybovať v Martine
Takmer všetky miesta máte v centre mesta a stačí sa doviesť na vlakovú stanicu do Martina odtiaľ to máte všade na skok. Námestie je desať minút pešo z vlakovej stanice. Prípadne môžete vystúpiť vo Vrútkach a doviesť sa do centra MHD. Cesta autobusom trvá z Vrútok približne dvadsať minút.
Na presun po meste môžete tiež využiť zdieľané kolobežky, ktoré v meste zabezpečuje spoločnosť TIER. Nájdete ich v každej mestskej časti.

.
Čo vidieť v Martine
.
Prvá a druhá budova Matice slovenskej
4. augusta 1863 založili na valnom zhromaždení v Martine Maticu Slovenskú. V tom čase bol Martin centrom národného života na Slovensku, ale problémom bolo, že sa ľudia nemali kde zhromažďovať, a tak už na prvom zasadnutí výboru Matice slovenskej sa rozhodlo, že sa postaví reprezentačná budova. Budova bola postavená v roku 1865 a v roku 1869 ju Matica Slovenská odkúpila od mesta Martin. Od roku 1961 je budova národnou kultúrnou pamiatkou.

Druhú budova Matice Slovenskej postavili po tom, čo prvá budova už Matici nestačila, keďže začala po vzniku Československa naplno rozvíjať svoju činnosť. Pozemok, kde budovu postavili darovalo mesto Martin a aby mala Matica financie na výstavbu, tak štát odkúpil jej prvú budovu. Súčasťou budovy sú aj matičné záhrady, kde nájdete sochy významných slovenských dejateľov. Matica v súčasnosti v tejto budove aj sídli.

.
Memorandové námestie a evanjelický kostol
Na tomto námestí sa v roku 1861 konalo slovenské národné zhromaždenie, kde sa prijalo Memorandum národa slovenského, po ktorom je toto námestie pomenované. Na Memorandovom námestí nájdete aj evanjelický kostol, ktorý bol postavený v roku 1784. Pôvodné bol kostol bez veže a zvonov. Najbližší evanjelický kostol sa dovtedy nachádzal až v obci Necpaly.

.
Národná knižnica
Národná knižnica sa nachádza v tretej budove Matice slovenskej približne pätnásť minút chôdze z centra. Na stavbu budovy bola vypísaná súťaž v roku 1963 pri príležitosti stého výročia založenia Matice slovenskej. V súčasnosti je to najstaršia, najväčšia a najvýznamnejšia národná knižnica na Slovensku.

.
Národný cintorín
Cintorín bol pôvodne postavený ako mestský. Martin sa však od druhej polovice 19. storočia stal centrom národného a kultúrneho života, čo priťahovalo do mesta významné slovenské osobnosti. Cintorín však začal meniť svoj charakter v roku 1866, kedy tu pochovali Karola Kuzmányho, prvého podpredsedu Matice slovenskej. V tom čase sa započala tradícia pochovávania významných osobností, ktorá pokračovala pohrebom prozaika Jána Kalinčiaka, ktorý má v Martine aj svoj murál. Dnes tu nájdete hroby viacerých významných osobností ako napríklad Martina Kukučína, Janka Kráľa, Karola Plicku či Ivana Stodolu. Veď sa sem stačí prísť poprechádzať, vstup je zdarma.

.
Budova bývalej Tatrabanky
V samom centre Martin nájdete aj budovu, v ktorej 30. októbra 1918 prijala národná rada Deklaráciu slovenského národa a zároveň tu bola 30. októbra 1918 ustanovená, a do 8. januára 1919 pôsobila Slovenská národná rada.

.
Muraly v Martine
Prvý mural v Martine vznikol v roku 2018 a odvtedy ich pribudlo v tomto meste ďalších päť. Prvý mural nájdete priamo na námestí a umelci ho namaľovali pri príležitosti 100. výročia Martinskej deklarácie a vzniku Československa. Druhý vznikol v tesnej blízkosti námestia a zobrazuje Karola Plicku a kúsok vedľa nájdete aj mural P. O. Hviezdoslava. Dokážete nájsť všetky ?


.
SKANZEN – Múzeum slovenskej dediny
Múzeum slovenskej dediny v Martine je najväčší skanzen na Slovensku. Slovenské národné múzeum ho buduje už od druhej polovice 60. rokov 20. storočia. Nájdete tu stavby z Oravy, Turca, Kysúc a Liptova. Taktiež sa tu konajú rôzne ľudové podujatia, takže sa mrkni na ich web pred tým ako sem pôjdeš.

.
Slovenské národné múzeum
Múzeum patrí medzi najväčšie a najstaršie na Slovensku. Momentálne tu nájdete takmer stopäťdesiattisíc artefaktov etnografického, archeologického, historického či výtvarného charakteru. Taktiež tu občas bývajú jedinečné výstavy, takže pred návštevou si pozri ich web.
.
Múzeum Andreja Kmeťa
Momentálne sa v múzeu nachádza stála expozícia s názvom Kmetanium, ktorá je venovaná práci Andreja Kmeťa. Nájdete ho na námestí v prvej budove Slovenského národného múzea, kde sídli od roku 1908. Vstupné stojí štyri eurá. Viac o múzeu nájdete na tomto linku.

.
Múzeum Martina Benku
Nájdete ho na Kuzmányho ulici v dome, v ktorom žil a tvoril Martin Benka. Rok po jeho smrti sprístupnili expozíciu venovanú jeho životu a dielam. V súčasnosti spravuje SNM približne dvanásťtisíc výtvarných diel a osobných predmetov umelcu. Vstup stojí päť eur a otváracie hodiny nájdete na tomto linku.
.
Kam na raňajky v Martine
.
Kaviareň a raňajkáreň Metropola
Dlho sme chodili okolo nej, až sme sa tu nakoniec zastavili na raňajkách. Fakt výborné raňajky s milou obsluhou a pekným interiérom. Ak sa budete pohybovať v centre, tak kaviareň je len na skok. Nachádza sa v budove bývalého významného hotela Slovan. Otvorené majú každý deň, okrem nedele, od pol ôsmej ráno do ôsmej večer. V piatok a v sobotu až do deviatej. Jedálny lístok nájdete tu.

.
Kaviareň a raňajkáreň Kocúr
Ďalšie skvelé miesto na raňajky a kávu. Kaviareň Kocúr pozná v Martine azda každý, ale nie každý vie, že otvorili v roku 2022 kaviareň a raňajkáreň. Nájdete ju oproti Aréne. Na výber máte zo sladkých, slaných a tradičných raňajok. Raňajky dokonca robia z čerstvých a lokálnych potravín, čo je za nás veľké plus. Jedálny lístok nájdete tu.

.
Kaviareň a raňajkáreň La Vie Belle
Čítaj Lavíbel, čo v preklade znamená život je krásny. Veľmi milé prostredie mimo centra s milou obsluhou a skvelými palacinkami. Ale nenechajte sa oklamať, nemajú tu len palacinky, ale aj plno iného skvelého jedla a kávy. Otvorené majú cez týždeň od siedmej rána do deviatej večer, v sobotu od deviatej rána do deviatej večer a v nedeľu od deviatej ráno do tretej poobede. Jedálny lístok nájdete tu.

Kam sa najesť v Martine
.
Nhabe bistro
Jedno z našich najobľúbenejších miest v Martine. Ako názov napovedá ide o vietnamské bistro s naozaj skvelým jedlom. Jediná škoda, že majú zatvorené v nedeľu.
.
Hostinec u Jakuba
Veľmi útulné miesto plné skvelého jedla. Je to ten typ reštaurácie, kde si každý nájde to, na čo má chuť. Nachádza sa hneď vedľa Národného cintorína a cez leto majú otvorenú aj terasu s jazierkom. Viac info tu.
.
Habanero steak pub
Síce sa tento podnik nenachádza priamo v Martine, ale vo Vrútkach, aj tak sme sa rozhodli sem túto reštauráciu zaradiť. Ak budete mať chuť na výborné mäso, tak si sem zájdite. Výhodou je, že sa sem viete dostať aj MHD z centra Martina. Jedálny lístok a otváracie hodiny nájdete na tomto linku
Ahojte a cestujte!