9 tipov čo sa oplatí vidieť v Gdansku

Gdansk je najväčším prístavným mestom v Poľsku a vstupnou bránou do EÚ. Pred návštevou sme čítali samé pekné veci o tomto meste. Jedna vec je istá a to, že sa totálne líši od ostatných poľských miest. Mesto sa viac podobá na Kodaň, či Amsterdam. Svojou históriou však zaujme asi každého. Ak sa sem chystáte, tak sme spísali miesta, ktoré sa oplatí navštíviť a pridali sme aj nejaké tipy na celodenný výlet z Gdansku.
.
Ako sa dostať do Gdansku
Z Krakova. My sme do Gdansku leteli práve z Krakova, odkiaľ má priame letecké spojenie nízkonákladovka Ryanair. Let trvá približne 50 minút. Na letisko sme išli autom, a ak by ste hľadali vhodné parkovisko, kde nechať auto, tak my sme využili parkovisko King parking, ktorý majú v cene parkovného aj odvoz na a z letiska. Prikladáme aj link.
.
Tu si prečítate, čo sa oplatí vidieť v Krakove.
.
Z Viedne. Bohužiaľ z Viedne ani z Bratislavy priame letecké spojenie neexistuje, a tak ak by ste chceli, môžete využiť služby Austrian s prestupom v Mníchove, prípadne letieť do Krakova a odtiaľ do Gdansku.
Z Košíc. Odtiaľ máte možnosť letieť z poľskou spoločnosťou LOT s prestupom vo Varšave. Let do Varšavy trvá približne hodinku a ďalšiu hodinku z Varšavy do Gdansku.
.
Doprava v meste
V meste premávajú električky a autobusy. Gdansk má pomerne dobre vybudovanú sieť verejnej dopravy a takmer všade sa dostanete bez problémov. Z letiska sa dostanete jednoducho autobusom číslo 210, prípadne vlakom, ktorý vás dovezie na stanicu Gdansk Glówny.
Tip! Stiahnite si aplikáciu Jakdojade, v ktorej si viete kupovať aj lístky na MHD a nemusíte nosiť so sebou papierové lístky. Tiež vám cestu naplánuje lepšie ako Google maps.
.
Čo vidieť v Gdansku a tipy na výlet
Aj keď Gdansk bol podobne ako Varšava počas druhej svetovej vojny zrovnaný so zemou, v tomto meste to však nie je vôbec poznať. Bol vybudovaný úplne od začiatku a architektúra sa tu vôbec nepodobá na tú poľskú. Skôr naopak. Tu teda pre vás prinášame 9 tipov, čo vidieť v Gdansku.
.
Westerplatte, miesto kde začala Druhá svetová vojna
Našou prvou zastávkou bolo miesto, kde sa začala Druhá svetová vojna. Prvého septembra 1939 Nemci napadli Poľsko práve na tomto mieste. Dnes sa tu nachádza pamätník, ktorý oslavuje Poľskú statočnosť. Nás zaujali aj pozostatky budov, ktoré tu sú dodnes.



.
Bazilika Nanebovzatia Panny Márie a ulica Mariacka
Najväčším symbolom Gdansku je práve 105 metrov vysoká tehlová bazilika Nanebovzatia Panny Márie. Túto dominantu postavili v 14. storočí. Nevieme, či to je tým, že bola počas druhej svetovej vojny zničená, ale zvnútra je vymaľovaná na bielo a vôbec nepripomína tie pekné katedrály ako ich poznáme. Vstup do katedrály je zdarma. Ak by ste sa však chceli ísť pozrieť aj na vyhliadku, tak vstup vás vyjde 20 zlotých. Zhora sú úžasné výhľady na mesto a za dobrého počasia uvidíte aj polostrov Hel.



Ak sa vydáte od katedrály smerom k rybárskemu nábrežiu, tak pôjdete cez ulicu Mariacka. Považujú ju za najkrajšiu ulicu v Gdansku. Je lemovaná jantárovými galériami a obchodíkmi s jantárovými šperkami, a nájdete tu aj pár pekných kaviarní.

.
Námestie Dlugi targ, mestská radnica a fontána Neptuna
Toto námestie bolo kedysi hlavnou obchodnou cestou a trhovým námestím v Gdansku. V stredoveku slúžil ako miesto pre obchodníkov a remeselníkov, ktorí tu predávali svoje tovary. Dnes je tu plno reštaurácií a obchody so suvenírmi. Začína pri Zlatej bráne, ktorá bola kedysi jedným z hlavných vstupov do mesta a končí pri Zelenej bráne. Zelená brána mala pôvodne slúžiť ako kráľovská rezidencia pre poľských kráľov pri ich návštevách Gdanska. Nakoniec však nebola nikdy využívaná na tento účel.

Najväčšou dominantou námestia je mestská radnica. Budova v gotickom a renesančnom štýle, ktorá dnes slúži ako múzeum a vyhliadka. Ak tu už budete, tak odporúčame ísť hlavne na vyhliadku, odkiaľ sú výhľady na vedľa stojaci baziliku. Pred radnicou určite neprehliadnete fontánu Neptúna, ktorá symbolizuje bohatú námornú históriu a kultúrne dedičstvo Gdansku. Socha Neptúna symbolizuje spojenie Gdansku s morom a jeho dôležitú úlohu ako prístavného mesta. Neptún, ako boh mora, predstavuje silu a ochranu, čo odráža bohatstvo a moc, ktorú prinieslo mestu jeho obchodné spojenie s Baltským morom.

.
Rybárske nábrežie a stredoveký žeriav
Nábrežie dostalo svoj názov z histórie mesta, keďže bolo kedysi rybárskym centrom a na tomto nábreží rybári predávali svoje úlovky. Dnes sa tu nachádza plno reštaurácii a kaviarní. Určite sa sem choďte prejsť aj večer, keď budú všetky budovy vysvietené a bude to tu mať takú amsterdamskú atmosféru. Všimnite si hlavne, že aj nové budovy, ktoré sa stavajú oproti, si zachovali historický štýl a dokonale pasujú do centra mesta.


Keď už sa budete prechádzať po nábreží, tak určite neprehliadnete historický prístavný žeriav, nazývaný Żuraw. Tento stredoveký drevený žeriav pochádza z 15. storočia a je jedným z najstarších zachovaných žeriavov v Európe. Slúžil na nakladanie a vykladanie tovaru z lodí. Tiež bol počas Druhej svetovej vojny značne poškodený, ale mestu sa ho podarilo obnoviť a dnes sa v ňom nachádza múzeum.

.
Európske centrum solidarity
Toto miesto sa nachádza v blízkosti bývalých lodeníc. Práve tu vzniklo hnutie Solidarita, ktoré sa pričinilo o pád komunizmu v strednej a východnej Európe. Nezabudnite si však vstupenky rezervovať dopredu, lebo býva vypredané dlho dopredu. Na tomto linku nájdete vstupenky a môžete si rezervovať vstup.
TIP kam sa ísť najesť v Gdansku. Keď sme hľadali, kam by sme sa mohli ísť najesť, tak sme na google maps natrafili na Food Hall. Je to bývalá prístavná hala, ktorú prerobili na štýl Foodhallen v Amsterdame. Nachádza sa tu niekoľko reštaurácií s kuchyňou z celého sveta. Nájdete tu grécku, indickú, taliansku, gruzínsku či americkú kuchyňu.
.
.
Múzeum druhej svetovej vojny
Kde inde by ste mali navštíviť múzeum druhej svetovej vojny, ak nie na mieste, kde práve táto vojna začala ? Múzeum nájdete kúsok od centra a tiež je dobré si dopredu rezervovať vstup, aby sa vám nestalo to čo nám, že už nebolo žiadne miesto voľné. Otvorené bolo až v roku 2017. Vstup vás vyjde na 29 poľských zlotých a rezervovať vstup si môžete na tomto linku.
.
Železničná stanica
Cestou vlakom do Sopotu, Gdyne, či na polostrov Hel takmer určite pôjdete zo stanice Gdansk Glowny. Jednou z najkrajších vlakových staníc v Poľsku. Otvorená vola v roku 1900. Počas Druhej svetovej vojny bola stanica čiastočne zničená, ale po vojne bola obnovená a modernizovaná. Zostala významným dopravným uzlom počas celého obdobia komunizmu v Poľsku.

.
Gora Gradowa a výhľad na mesto
Ak budete hľadať ďalší výhľad na mesto, tak si vybehnite na horu Gradowa. Ide o turisticky menej vyhľadávané miesto v Gdansku, takže pravdepodobne tu budete sami. Miesto ponúka krásne výhľady na celé mesto a prístav, a výhodou je, že oproti ostatným vyhliadkam je zdarma. Na hore sa nachádza tiež pevnosť zo 17. storočia. V 19. storočí bola rozšírená o nové obranné stavby. Najprv ju využívali rakúski vojaci pred pruskými vojskami počas Rakúsko-pruskej vojny a neskôr aj nemeckí vojaci počas Druhej svetovej vojny. Po vojne ostala pevnosť opustená, ale dnes sa tu mesto snaží celú pevnosť obnoviť. Vybehnite si sem a uvidíte, že celé miesto je úchvatné.

.
Vyhliadka zo žeriava M3
Jeden veľmi netradičný zážitok, ktorý sme vyskúšali práve v Gdansku. Ide o bývalý prístavný žeriav M3, z ktorého vytvorili vyhliadku na mesto. Je trochu ďalej od centra, ale my sme ho museli navštíviť. A poriadne preveril náš strach z výšok. Schody vedú rovnakou trasou ako museli kedysi žeriavnici ísť do svojej kabíny, takže bez istenia musíte vyliezť 30 metrov vysoko.


TIP na raňajky. Keďže nám prvý deň pršalo a prišli sme o jednej v noci na ubytku, tak sa nám moc nechcelo variť a chodiť do obchodu, a hneď kúsok od ubytka sme mali kaviareň Nurt Cafe and sandwich. Robia tu vynikajúce bagely.
Pri raňajkách ešte chvíľu ostaneme. Druhou kaviarňou, kam sme sa zastavili na raňajky je kaviareň Ça va Restocafe. Tieto raňajky síce neboli až tak dobré, ale ak by ste hľadali niečo rýchlo a nevedeli nájsť, tak sem zbehnite.

.
Tip na celodenný výlet do mesta Hel
Ak už budete v Gdansku, tak odporúčame spraviť si celodenný výlet na polostrov Hel. Vyberte sa sem loďou z Gdansku, plavba trvá približne dve hodiny alebo druhou alternatívou je vlak. Ak pôjdete vlakom, tak cesta trvá tiež približne dve hodinky s prestupom v Gdyni. Nižšie pridávame tipy, čo tu môžete vidieť.

Našou prvou zastávkou bol maják. Zaujímavosťou je, že je dodnes aktívny a terajšia verzia je jeho tretia. Prvý maják vyhorel v roku 1667, druhý postavili moc nízky a pre rastúce stromy v okolí ho nebolo vidieť. Tretí maják postavili v roku 1827 a stojí tu dodnes. Dá sa ísť na neho aj hore. Vstup vás vyjde na 12 zlotých.

Ďalšie miesto je Fokarium – rehabilitačné centrum pre tulene. Toto miesto patrí pod správu Gdanskej univerzity, ale navštíviť ho môžu aj turisti. Nás najviac zaujalo to, že po uzdravení sa tulene vracajú naspäť do prírody, takže to nefunguje ako klasická ZOO. Vstup stojí 20 zlotých a kúpite ich v automate pred vstupom. Dávajte však pozor, lebo musíte vstúpiť dnu 30 minút od zakúpenia, dnu však môžete byť ako dlho chcete. Odporúčame tam ísť v čase kŕmenia.


Kúsok ďalej od Fokaria sa nachádza aj promenáda, odkiaľ je krásny výhľad na more a západ slnka. Druhá promenáda je smerom k majáku. Tá je o niečo dlhšia a ponúka výhľady aj na priľahlé pláže a je zároveň náučným chodníkom.


TIP na obed! Keď už budete na polostrove a budete hľadať miesto kde sa najesť, tak my odporúčame reštauráciu Porto, ktorá sa nachádza hneď pri prístave. Ponúkajú skvelú miestnu kuchyňu a čerstvé ryby.
.
Návšteva mesta Sopot
Sopot patrí medzi takzvané Trojmesto, do ktorého patria ešte mestá Gdansk a Gdynia. Hlavným lákadlom tohto mesta je najdlhšie drevené mólo v Európe. Dajte si však pozor, lebo sa tu platí vstup a vyjde vás na 10 zlotých. Mólo je naozaj obrovské a prejsť sa po ňom zaberie nejakú tu hodinku. Vybehnite si aj na maják, ktorý nájdete hneď vedľa móla, odkiaľ je výhľad takmer na celé mesto. Pôvodne nebol navrhnutý ako navigačný maják, ale skôr ako vodárenská veža pre kúpeľný dom.

Vlakom sa sem dostanete z Gdansku za cca pätnásť minút. Vlaky chodia doslova každú chvíľu, takže ak nestihnete jeden, nemusíte sa báť, o sedem minút vám pôjde ďalší. Výhodou je, že stanica v Sopote sa nachádza hneď v centre.
Ak by ste sa chceli kúpať v mori, tak Sopot má rovnako ako Hel biele piesočnaté pláže. Oproti Hel je tu však omnoho viac turistov a pripomína to tu skôr Chorvátsko. Každopádne mesto máte pobehané za pol dňa, takže druhý zvyšok dňa môžete stráviť na pláži oddychom.



TIP na reštauráciu v meste Sopot! Keďže nám počas horúceho dňa vyhladlo, tak sme našli miestnu reštauráciu s názvom Sliwka w Kompot. Robia tu vynikajúce jedlá, takže sem určite zbehnite.
Ahojte a cestujte!