Solún, mesto plné histórie – tipy čo vidieť

Keď sme zistili, že sa lieta za lacno z Bratislavy do Solúnu, tak netrvalo dlho a rýchlo sme sa zmotali, že ho musíme navštíviť. Začalo plánovanie a vtedy nám napadlo, že by sme mohli na tento trip zavolať aj našich rodičov a dopriať im trošku inej kultúry, a vypadnúť na chvíľu zo Slovenska. Preto sme bookli letenky, naplánovali výlet a tu je článok, čo by ste nemali vynechať pri návšteve tohto mesta. Poďme sa teda pozrieť na to, čo vidieť v Solúne.
sad
Ako sa dostať do Solúnu
Do tohto mesta má priame letecké spojenie z Bratislavy spoločnosť Ryanair. Rovnako sa sem však viete dostať aj z Viedne rovnakou nízkonákladovkou a tiež z Krakova. Všetky lety trvajú menej ako 2 hodiny.
Z letiska do centra vás odvezie shuttle bus, ktorý chodí každých 20-25 minút. Autobusom to do centra mesta trvá cca 40 minút. Zastávky sa nachádzajú priamo pred príletovou halou. Jednosmerný lístok stojí 1,8eur. Verejnú dopravu v Solúne zabezpečuje spoločnosť OASTH. Lístky na MHD nájdete na tomto linku.
Druhou možnosťou je prenajať si auto. Túto možnosť sme si zvolili my hlavne preto, aby sme mohli navštíviť Meteoru a pláže, ktoré sú vzdialené niekoľko kilometrov od mesta. Auto sme mali požičané od spoločnosti Chalkidiki Cars. Mali sme zabezpečený odvoz z letiska k požičovni a po skončení nájmu nás odviezli naspäť na letisko. Rovnako sme nemali žiadny problém pri preberaní auta a ani pri odovzdávaní. Len upozorňujeme, že Solún je plný úzkych uličiek, kopcov a vodičov čo vedome ignorujú všetky dopravné značenia.

sssdd
Čo vidieť v Solúne
Solún je prímorské mesto bez vlastných pláží, čo považujete za jeho najväčšiu nevýhodu. Ak by ste chceli ísť na pláž tak najlepšie je si prenajať auto. Mesto leží v Solúnskom zálive a je to hlavné mesto gréckej Makedonie. A keďže mesto bolo založené v roku 315 pred našim letopočtom, tak si tu prídu na svoje aj milovníci histórie.
.
Pred pokračovaním si tiež prečítajte:
.
Čo vidieť v Londýne a tipy na vyhliadky
.
Očarujúce Nice – 7 tipov čo musíte vidieť a kam sa ísť najesť
.
Biela veža
Veža pochádza z 15. storočia, kedy ju postavili Benátčania a v minulosti chránila prístav. Tiež sa tu nachádzalo v väzenie, no momentálne sa v nej nachádza múzeum. Zo strechy veže je panoramatický výhľad na mesto. Vstupné nájdete tu.

sss
Promenády a dáždniky
Solún má dve promenády. Prvá, ktorá sa volá Leoforos Nikis sa tiahne od prístavu po Bielu vežu. Má dĺžku jeden a pol kilometra a lemuje centrum mesta. Na tejto promenáde nájdete hlavne bary a reštaurácie s výhľadom na more. Atmosféra tu je vynikajúca. Cestou cez promenádu nevynechajte ani Aristotelove námestie.
Takzvaná Nová promenáda začína pri Bielej veži a tiahne sa ďalej smerom na juh. Táto časť promenády sa volá Nea Paralia. Na začiatku sa nachádza momentálne jedna z najobľúbenejších inštalácií v Solúne – sú ňou dáždniky. Jedná sa o približne 40 dáždnikov namontovaných na naklonených tyčiach. V tejto časti promenády sa nachádzajú hlavne parky a oddychové zóny s lavičkami. Promenáda končí koncertnou halou a má približne dva a pol kilometra.

sdasda
Palác cisára Galéria a Galériov oblúk
Keďže bolo Grécko kedysi súčasťou Rímskej ríše, tak v tomto meste nájdete hneď niekoľko historických pamiatok s odkazom na toto obdobie. Najväčšou pamiatkou je pozostatky paláca, ktorý tu nechal postaviť cisár Galerius. My síce nie sme nadšenci histórie, ale v meste, ktoré históriou priam žije by ste tieto miesta nemali vynechať. Pozostatky paláca môžete navštíviť zdarma kedykoľvek okrem pondelka. Veľa ľuďom však stačí pohľad z chodníkov pri paláci.
Necelých tristo metrov od paláca sa nachádza aj oblúk cisára Galeria. Oblúk nechal postaviť koncom tretieho storočia na počesť víťazstva nad Peržanmi. Galeriov oblúk spolu s Rotundou sú jediné dve stavby, ktoré odolali zásahom ľudí a času.
sdasd
Rotunda
Ako sme spomenuli vyššie Rotunda je jednou z dvoch stavieb Galeriovho paláca, ktoré ostali neporušené dodnes. Nachádza sa len pár minút chôdze od paláca. Všetky tri pamiatky – palác, oblúk a rotunda boli kedysi súčasťou jedného veľkého komplexu. Za vstup zaplatíte 6eur.

sdasd
hrad Heptapyrgion
Opevnenie sa nachádza v starom meste nazývanom Ano Poli. V preklade Heptapyrgion znamená sedem veží. Z hradu sú úžasné výhľady na celé mesto a more. Hrad bol postavený v 14. storočí a slúžil aj ako väzenie.


sdsa
Forum Romanum
Aj Solún má svoje Forum Romanum. Je omnoho menšie ako to v Ríme a nemusíte ísť ani dnu, aby ste si ho pozreli celé. Je to však veľký kus histórie Rímskej Ríše v Grécku. Forum Romanum vybudovali Rimania v 3. storočí. Ak by ste chceli ísť pozrieť aj dnu, tak vstupné je 2 eurá.

ssdsa
Cintorín vlakov
Ak ste aspoň trochu fanúšikom urbexu, tak toto miesto určite navštívte. Nachádzajú sa tu stovky opustených železničných vozňov, ktoré tu stoja opustené už niekoľko desiatok rokov a zarastajú okolitou prírodou. Kedysi sa grécka Národné železničná spoločnosť snažila tieto vozne predať na šrot, ale neúspešne. Hlavne kvôli pašovaniu železného šrotu, ktorý tieto snahy brzdil. Dnes sa tu viete prejsť, ale buďte veľmi opatrní.


asdas
Tip na pláž
Ako sme spomínali na začiatku, Solún nemá vlastné pláže. Ak by ste sa teda chceli aj okúpať, tak odporúčame pláž Epanomi. Na pláž sa dostanete buď autom alebo taxíkom, ale stojí za návštevu, keďže je tu kľud a nájdete tu aj vrak lode.

assd
Tipy na múzeá
Aj keď v meste nájdete obrovské množstvo histórie len tak na ulici, tak sa tu nachádza aj niekoľko múzeí. Tu prinášame pár tipov.
- Múzeum Byzantskej kultúry
- Múzeum ilúzie
- Múzeum macedónskeho boja
TIP na raňajky! My sme sa na raňajky stavili do reštaurácie Tsipouradiko DIOGENOUS, keďže to bolo cestou do centra mesta z nášho ubytka. V ponuke majú bagely, toasty ale aj grécke jogurty s müsli. Veď príďte sa sem pozrieť a vyberte si sami, čo vám bude najviac chutiť.
1 thought on “Solún, mesto plné histórie – tipy čo vidieť”
Pridaj komentár
Grécko je láska ❤️🫠🥰