Čo vidieť v Kodani zadarmo a tipy ako ušetriť

Kodaň patrí medzi tie mestá, kde keď si nedáte pozor, tak ľahko necháte za obed aj 80eur. Presne to sa stalo aj nám, a preto sme sa rozhodli spísať článok o tom, ako sa dá v Kodani ušetriť, a čo sa dá vidieť zadarmo. Veď predsa sa dá aj v drahej krajine, cestovať lacno. No a čo teda vidieť v Kodani zadarmo a ako ušetriť ?
Pozrite si tiež 14 Tipov čo vidieť v Kodani podľa Strať sa.

.
Copenhagen City Card
Jednou z možností, ako ušetríte pri návšteve hlavného mesta Dánska, je zaobstarať si Copenhagen City Card. Ide o digitálnu turistickú kartu, ktorú si jednoducho stiahnete do svojho mobilu. Na výber máte 24, 48, 72, 96 alebo 120 hodinovú kartu. V jej cene máte verejnú dopravu a vstup do viac ako 80 atrakcií. Takže platí, že čím viac toho s touto kartou navštívite, tak tým viac ušetríte.
Kartu si viete kúpiť dopredu a aktivovať až tesne pred tým, ako ju použijete prvýkrát. My sme si kúpili 24 hodinovú kartu. Na tejto stránke nájdete aj saving calculator. Funguje to tak, že si tam vyklikáte atrakcie, ktoré chcete navštíviť, vyberiete platnosť karty a stránka vám vypočíta, koľko eur ušetríte s Copenhagen City Card. Poďme si to však spolu prepočítať.
Karta nás na 24 hodín stála 67eur. V cene sme mali zahrnutú verejnú dopravu na 24 hodín, vstup do botanickej záhrady, Tivoli a na vežu Kostola Nášho požehnania. Taktiež v cene karty bola aj plavba loďou. Ak by sme to chceli platiť samostatne, tak vstup na vežu stojí v prepočte 9,25eur. Vstup do Tivoli stojí približne 23eur a vstup do skleníkov botanickej záhrady 15eur. No a plavba loďou ďalších 23eur. Poslednou položkou je verejná doprava , ktorá stojí na 24 hodín 13eur. Spolu teda je to bez Copenhagen City Card 83,25eur. Celkovo sme ušetrili približne 16eur. Nie je to síce horibilná suma, no ušetrili sme aspoň pár eur.

.
Ubytovanie
Ako všade, tak aj v Kodani je ubytovanie tá najdrahšia položka na zozname. My sme si vybrali ubytovanie cez Airbnb. Tentokrát však nie celé bývanie, ale len izbu so zdieľanou kuchyňou a kúpeľňou. Zaplatili sme 460eur na 3 noci pre dve osoby, no v porovnaní s bookingom, kde sme ubytovanie pod 600eur nenašli je to podľa nás dobrá cena. Ak teda budete hľadať ubytovanie, tak zvážte aj túto možnosť. A hlavne nehľadajte v centre, úplne stačí, ak budete trochu ďalej od centra a v blízkosti stanice metra.
.
Verejná doprava
Ako sme spomínali vyššie, tak verejnú dopravu máte v cene Copenhagen City Card. Ak sa však rozhodnete, že si túto kartu kupovať nebudete, tak jednoznačne si kúpte aspoň celodenný, prípadne viacdenný lístok na verejnú dopravu. Tá v Kodani patrí medzi najlepšie na svete a všetky spoje na seba dobre nadväzujú, takže sa pohodlne dostanete kam budete chcieť. Všetky hlavné pamiatky sa nachádzajú v blízkosti centra, takže ak by ste chceli ušetriť ešte viac, tak môžete všade chodiť pešo.
.
Stravovanie
Stravovať sa v Kodani môže byť veľmi nákladné. Hlavne v reštauráciách, kde hlavné jedlo sa nepohybuje pod 20eur na osobu. Preto, ak by ste aj chceli jesť von, tak odporúčame jesť v reštaurácii maximálne raz do dňa a raňajky a večeru si kupovať v supermarkete. My sme nakupovali v Lidli, ktorý bol cenovo iba o niečo drahší ako u nás na Slovensku. Mozzarela stála 1,5eur a taký cottage 2 eurá. Rovnako sa vyhnite aj obchodom v centre mesta ako je 7 Eleven kde môžete ľahko za jednu pollitrovú vodu nechať 4 eurá. A ak sa teda rozhodnete jesť von, tak odporúčame streetfood, a to buď Broens alebo Reffen street food.
.
Čo vidieť v Kodani zadarmo
Prvýkrát sme sa s atrakciami zadarmo stretli v Londýne. Inak keď už sme pri Londýne, prečítajte si aj článok, čo vidieť v Londýne zadarmo. Tam sa však na veľa atrakcií museli vstup rezervovať dopredu. V Kodani, až na jednu výnimku, môžete prísť kedy chcete. Tu sú naše tipy, čo vidieť v Kodani zadarmo.
.
Knižnica Black Diamont
Ak budete hľadať v Kodani miesto, kde sa schovať pred dažďom, tak nie je krajšie miesto ako knižnica Black Diamont. Skladá sa z dvoch častí, no zadarmo a verejne prístupná je len tá modernejšia časť. Nám to úplne stačilo, aby sme si vychutnali interiér. Ešte máme pre vás jeden tip. Vybehnite si na štvrté poschodie , aby ste mali najlepší výhľad.

.
Kostol Gruntvig
Jeden z najkrajších, ak nie najkrajší kostol v akom sme boli. Na jeho stavbu použili vyše 5 miliónov žltých tehiel, ktoré sú typické pre dánsku architektúru. Dnu po celý čas hrá orgán rôzne melódie, občas až moc nahlas. Nám to však nevadilo a chvíľu sme dnu aj posedeli a vychutnali si tú monumentálnosť, ktorú táto stavba ponúka.

.
Výmena stráží pred palácom Amalienborg
Nie len Londýn ponúka výmenu stráži pre kráľovským palácom. Bohužiaľ tú v Londýne sme nevideli, aj napriek tomu, že sme tam boli dvakrát. No tú v Kodani sme si už nenechali ujsť. Celú sme ju síce nevideli, keďže nám začalo pršať, ale bolo to zaujímavé sledovať. Výmena stráží prebieha každý deň o 12:00, príďte však včas, aby sa vám ušlo miesto a niečo ste aj videli.
.
Botanická záhrada
Keby neboli pri každom strome, kríku a kvietku čísla, tak by ste si mysleli, že ste skôr vo veľkom parku. Každopádne, ak sa nechystáte na návštevu skleníkov, ktoré sú súčasťou botanickej záhrady, tak vstup máte zadarmo. Platí sa totiž iba za vstup do skleníkov, kde sú rôzne sukulenty, kaktusy a motýlí dom. Súčasťou záhrady je aj jazierko s rybami. Otváracie hodiny nájdete na tomto linku.
.
Výhľad z veže paláca Christiansborg
Asi jediný výhľad na Kodaň, ktorý je zadarmo. Na všetky ostatné veže v Kodani sa platí vstupné. Aj tu máme pre vás tip. Rezervujte si prvý vstup vo vami zvolenom dni a príďte o 15 až 10 minút skôr, aby ste hore vyšli medzi prvými a nestáli nekonečnú radu počas dňa. Prichystajte sa na to, že budete musieť prejsť bezpečnostnou kontrolou ako na letisku. Nebojte sa, fľašu s vodou vám nevyhodia do koša, je to čisto kvôli bezpečnosti.



.
Pevnosť Kastellet
Kastellet je jedným z najzachovalejších hviezdicových opevnení v severnej Európe. Aj keď je zadarmo, tak dodnes sa využíva hlavne ako kancelárie pre vojakov, takže do budov sa tak ľahko nedostaneš. Môžeš sa však prejsť po celom opevnení, súčasťou ktorého je aj veterný mlyn, podobný tým v Holandsku. Ten slúžil v prípade núdze na výrobu múky pre vojakov. Neďaleko opevnenia je aj známa socha Malej morskej víly.


.
Cintorín Vestre
Viete čo dostanete ak skrížite botanickú záhradu a cintorín ? Cintorín Vestre. Nepreháňame. Nájdete tu dve jazierka, plno stromov a celkovo ten cintorín pôsobí skôr ako botanická záhrada, do ktorej pochovávajú ľudí. Aj tie náhrobné kamene sú zvláštne a krajšie ako na ostatných cintorínoch. Jednoducho sa sem choďte prejsť a uvidíte na vlastné oči. A pre nadšencov lietadiel sa cintorín nachádza blízko letiska, takže tu často vidieť letieť lietadlá.
.
Cintorín Assistens
Na tomto cintoríne je pochovaný dánsky spisovateľ a rozprávkar Hans Christian Andersen. Okrem neho sú to pochovaní aj ďalší známi ľudia. No a cintorín Assistens už viac pripomína cintorín, aj keď sme tu videli Dánov robiť si piknik a sedieť na tráve, a rozprávať sa. Príjemná idylka nemyslíte ?


.
Slobodné mesto Christiana
Christiana freetown, ako ju prezývajú, založili v roku 1971, keď skupina squatterov obsadila opustené vojenské kasárne v štvrti Christianshavn. Dnes je to jedna z najnavštevovanejších atrakcií mesta, známa svojou alternatívnou kultúrou, umeleckým duchom a špecifickými pravidlami nezávislými od dánskej vlády. Na niektorých miestach je tam zakázané fotiť a domáci sú na to veľmi hákliví, takže ak sa tam chystáte, tak rešpektujte ich pravidlá. Najmä na Pushher street, ktorá je známa predajom ľahkých drog. Na niektorých miestach tu voľne rastie tá zelená rastlinka. Mnohé domy sú postavené z recyklovaných materiálov a komunita sa snaží žiť udržateľne a v súlade s prírodou. No a určite sa sme nemusíte báť prísť.


.
Kráľovské záhrady pri paláci Rosenborg
Palác Rosenborg nájdete hneď oproti botanickej záhrade. Samotný palác je spoplatnený, no jeho záhrady, ktorú sú naozaj nádherné, môžete navštíviť zadarmo. Je tu aj kaviareň a verejné toalety. A ako bonus, si môžete spraviť fotku so zámkom, ktorý je veľmi fotogenický. Zámok bol inak kedysi postavený ako letné sídlo miestneho kráľa, dnes je tu múzeum a sú tu umiestnené aj cennosti kráľovskej rodiny.

Ahojte a cestujte!